kurs bitcoina

Aktualny kurs bitcoin

Bitcoin to cyfrowa kryptowaluta, która już dawno przestała być jedynie ciekawostką dla maniaków nowych technologii. Obecnie coraz więcej osób wybiera kryptowaluty jako formę inwestycji – Bitcoin jest postrzegany przede wszystkim jako doskonała alternatywa wobec tradycyjnych rozwiązań finansowych, w sytuacji gdy sytuacja na rynkach jest bardzo niepewna. Trudno jest jednak przewidywać, w jaki sposób będą kształtowały się notowania Bitcoina – w ostatnich miesiącach temat ten wzbudza ogromne kontrowersje wśród analityków. Niektórzy z nich przewidują dalsze wzrosty, inni twierdzą, że właśnie obserwujemy początek końca Bitcoina. Bez wątpienia warto obserwować, w jaki sposób będzie kształtował się wykres BTC i poszerzać wiedzę na temat kryptowaluty – to pozwoli Ci na dokonywanie najlepszych transakcji.

Sprawdź aktualne kursy kryptowalut i poznaj prognozy na 2021 r. oraz dalszą przyszłość.

Kurs BTC USD i BTC PLN 02.07.2021 r.

Aktualnie (2. lipca 2021 r.) kurs Bitcoina wynosi 34527 USD USD. 1 BTC wart jest 126276,00 PLN.

Czym jest Bitcoin BTC?

Bitcoin to cyfrowa kryptowaluta, czyli waluta, która funkcjonuje w sposób całkowicie niezależny od rządów i banków centralnych państw i nie jest oficjalnym środkiem płatniczym w żadnym kraju (choć w czerwcu prezydent Republiki Salwadoru, Nayib Bukele, poinformował, że planuje jego legalizację w tym kraju). Bitcoiny możesz kupić przy pomocy walut tradycyjnych za pomocą specjalnych giełd i kantorów kryptowalut. Możliwe jest również samodzielne „kopanie Bitcoinów” (ang. mining), jednak ze względu na ogromne zużycie energii jest to już coraz mniej opłacalne.

Transakcje przeprowadzane przy pomocy BTC cechuje wysoki poziom anonimowości (chociaż w ostatnim czasie giełdy wprowadzają wobec inwestorów wymóg weryfikacji danych osobowych podczas rejestracji), mogą być przeprowadzane 24h na dobę z każdego miejsca na świecie, gdzie jest dostęp do sieci. W tym celu należy założyć portfel kryptowalut – wybór portfeli Bitcoinów jest bardzo duży i możesz zdecydować się na taki, który najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Następnie możesz szukać najkorzystniejszych ofert zakupów Bitcoinów poprzez giełdy i kantory kryptowalut.

Na czym polega technologia Blockchain?

Skąd jednak wiemy, że BTC rzeczywiście ma wartość, na którą wskazuje cena Bitcoina? Kryptowaluta Bitcoin działa w oparciu o technologię Blockchain (z ang. łańcuch sieci) – w celu dokonywania transakcji wykorzystywana jest sieć peer to peer (p2p), która bazuje na otwartoźródłowym kodzie. Gdy wykonujesz transakcję przy pomocy BTC, jest ona zapisywana w bloku. Pojedynczy blok składa się z nagłówka i listy transakcji użytkowników bez ich danych osobowych. W czasie dokonywania transakcji bloki łączą się w sieci Bitcoin. Gdy łączysz się jako nowy użytkownik sieci Bitcoin, pobierasz od innych użytkowników już istniejący łańcuch bloków.

Blockchain umowa technologia handshake koncepcja biznes niski poli. Linia geometryczna wielokątna punktu. Łańcuch Ręce łącze internetowe hiperłącze niebieskie wektorowe ilustracja

BTC Bitcoin – korzyści z wykorzystania sieci bloków (Blokchain)

Wykorzystanie sieci Blockchain pozwala na zachowanie anonimowości – transakcje przeprowadzane przy pomocy portfeli kryptowalut są jawne, jednak na żadnym ich etapie nie są widoczne nasze dane osobowe. Baza danych jest rozproszona, to sprawia, że nikt nie kontroluje jej całości – dzięki temu kurs Bitcoin jest kształtowany wyłącznie przez popyt i podaż, a nie arbitralne decyzje polityków. Podczas gdy tradycyjne waluty (waluty fiducjarne) ulegają inflacji, w przypadku technologii Blockchain matematyczne algorytmy pozwoliły wyeliminować to zagrożenie. Dodatkowo wprowadzano ograniczenie: maksymalna ilość Bitcoinów w obiegu na rynku może wynieść 21 000 000.

Bitcoin BTC- Satoshi Nakamoto i początki kryptowaluty, która przyniosła inwestorom gigantyczne zyski

Analizując dzisiejszy kurs Bitcoina warto przyjrzeć się bliżej temu, jakie były początki tej kryptowaluty i w jaki sposób kształtowały się jej ceny w pierwszych latach istnienia na rynku. Powstała ona w 2009 roku. Twórcą Bitcoina jest internauta lub grupa internautów pod pseudonimem "Satoshi Nakamoto".  Jego prawdziwa tożsamość nie jest znana. Wiadomo jedynie, że w latach 2009-2010 opublikował kilkaset postów na forum Bitcointalk.org, w których przedstawiał swoje poglądy na temat finansów i bezpieczeństwa. Satoshi Nakamoto dał się również poznać jako autor publikacji pod tytułem "Bitcoin: A peer-to-peer Electronic Cash System".  Od tej postaci - ktokolwiek by to nie był - wzięła się nazwa najmniejszej części Bitcoina - jednej stumilionowej - "Satoshi".

Początkowo Bitcoin BTC stanowił niszowe rozwiązanie dla pasjonatów technologii i osób, które poszukiwały alternatyw wobec tradycyjnego świata finansów – alterglobalistów, buntowników i eksperymentatorów. Od początku Bitcoin spotykał się również z dużym zainteresowaniem świata przestępczego – egzekucja komornicza w przypadku kryptowaluty jest niemożliwa ze względu na jej zabezpieczenia, dlatego też BTC wykorzystywano w celu unikania opodatkowania czy prania brudnych pieniędzy.

Po uruchomieniu sieci bloków Blockchain prawdopodobnie niewiele osób wierzyło, że odniesie ona tak spektakularny sukces i Bitcoin będzie pożądany przez inwestorów na całym świecie. Początkowo cena Bitcoina była bardzo niska. 22 lipca 2010 roku doszło do pierwszego zakupu przy pomocy Bitcoina – amerykański programista zakupił dwie pizze i zapłacił za nie 10 tys. BTC. Wówczas nie wyglądało to na wygórowaną cenę – obecnie Bitcony te miałyby wartość 335783300,00 USD, co oznacza, że mógłby cieszyć się swoim bogactwem do końca życia i przekazać ogromne pieniądze w spadku swoim dzieciom i wnukom.

Cena Bitcoina w 2021 roku

Obecnie Bitcoin rzadko wykorzystywany jest jako środek płatniczy – ze względu na duże wahania kursów trudno jest ustalać ceny. Zdecydowana większość osób, która decyduje się na zakup Bitcoina robi to ze względów inwestycyjnych. Zyski z inwestycji w kryptowaluty mogą być ogromne: od debiutu BTC w 2009 roku do chwili obecnej wartość Bitcoina wzrosła o 50964.98% . Historycznie najniższy wynik zanotowano w 2013 roku: wówczas 1 BTC kosztował 220.11 PLN. Najwyższy do tej pory kurs odnotowano w kwietniu 2021 roku, wówczas za 1 BTC trzeba było zapłacić aż 247078 PLN, czyli ponad 60000 USD. Możesz w tym kontekście spotkać się ze skrótem ATH – all time high. W przypadku Bitcoina kurs ATH wynosił właśnie 247078 PLN, czyli ponad 60000 USD.

Jak kurs BTC USD zmieniał się w przeciągu ostatnich 24H?

Sprawdź aktualne notowania Bitcoina – ostatnie 24H!

W przeciągu ostatniej doby kurs BTC USD wyniósł 34527 USD (dane z dnia 02.07.21), co oznacza wzrost wartości Bitcoina o 5,23%.

Jak kurs BTC PLN zmieniał się w przeciągu ostatnich 24H?

W przeciągu ostatniej doby kurs BTC PLN wyniósł 130337 PLN (dane z dnia 02.07. 21) co oznacza wzrost wartości BTC Bitcoin o 5,23%.

Jak dokonywać transakcji przy pomocy Bitcoina?

Analizujesz wykres Bitcoina, porównujesz wartości i zastanawiasz się, w jaki sposób ceny kryptowaluty będą kształtowały się w przyszłości? To może być dobry moment na inwestycję! W ostatnim czasie na rynku kryptowalut obserwowaliśmy gwałtowne spadki, co dla inwestorów może oznaczać szansę na zakup BTC po korzystnym kursie.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup Bitcoina, konieczne będzie założenie portfela kryptowalut. Najbezpieczniejsze są portfele zewnętrzne, które pozwalają na przechowywanie Bitcoinów z dala od sieci, co eliminuje ryzyko ich utraty w przypadku ataku hakerskiego. Możemy znaleźć na rynku jednak również oferujące wysoki poziom zabezpieczeń portfele przeglądarkowe i portfele na przeglądarkę. Każdy portfel BTC posiada swój unikalny adres Bitcoin, zmienia się on za każdym razem, gdy przeprowadzasz transakcje. Po wyborze portfela możesz kupować i sprzedawać kryptowaluty takie jak BTC Bitcoin poprzez giełdy i kantory kryptowalut. Duża liczba możliwości zakupu i sprzedaży BTC powoduje, że możemy znaleźć najkorzystniejszą cenę Bitcoina.

Aktualny kurs Bitcoina – od czego zależą kursy kryptowalut?

Co wpływa na cenę Bitcoina?

W przeciwieństwie do walut fiducjarnych kurs Bitcoina nie zależy od arbitralnych decyzji polityków i banków centralnych – bazuje na matematycznych algorytmach, które obliczają wartość BTC na podstawie rzeczywistych relacji popytu i podaży. To sprawia, że Bitcoin jest kryptowalutą dobrze zabezpieczoną przed inflacją (a nawet ulegającą presjom deflacyjnym). Na tej podstawie moglibyśmy się spodziewać, że na dłuższą metę wartość Bitcoina nie będzie spadać. Należy pamiętać jednak o tym, że podaż i popyt kształtowane są także przez trudne do przewidzenia czynniki związane z ludzką psychiką. Każdego dnia do inwestorów docierają liczne informacje rynku, w tym wiele sprzecznych opinii i fake newsów. W wielu przypadkach decyzje giełdowe są podejmowane nie w oparciu o pełną wiedzę i rzetelną analizę danych, lecz plotki i zupełnie irracjonalne przekonania. To powoduje, że nikt nie może z całą pewnością powiedzieć, jaki będzie kurs Bitcoina w przyszłości.

Kurs Bitcoin BTC – prognozy

Czytając prognozy na temat prognozowanego kursu Bitcoina, można spotkać wiele sprzecznych opinii. Niektórzy analitycy radzą „kup”, inni „sprzedaj”. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na trzy analizy:

  • analizę Stock-to-Flow zgodnie z którą kurs Bitcoina wzrośnie do 100 000 USD;
  • analizę Bloomberga przewidującą kurs BTC przekraczający 170 000 USD;
  • analizę Citibanku według której prognozowany kurs BTC wyniesie 318 000 USD.

Pomiędzy wymienionymi analizami występują ogromne rozbieżności, które wynikają z przyjętego modelu prognostycznego. Możemy również znaleźć sceptyczne głosy, sugerujące, że Bitcoin może być czymś w rodzaju bańki spekulacyjnej, a osoby, które zdecydują się na zakup kryptowaluty, mogą stracić wszystko. Mimo to, nie warto odkładać decyzji o rozpoczęciu inwestycji w Bitcoiny w nieskończoność. Obecnie coraz więcej firm otwiera się na możliwość przyjmowania płatności w Bitcoinach, a technologia Blockchain zaczyna być wykorzystywana także w innych sektorach gospodarki. Jest bardzo prawdopodobne, że kurs BTC pobije „przynajmniej” kwietniowy rekord i przekroczy poziom 65000 dolarów. Oczywiście planując inwestycje zawsze należy zachować rozsądek, pamiętać o możliwym ryzyku i myśleć o dywersyfikacji.

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *